Świętujemy Dzień Dziecka! Z kodem KIDS DODATKOWY rabat na łóżka młodzieżowe i tapczany!

Jak wybrać twardość materaca? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

21 kwietnia, 2023,

Wybierając odpowiedni materac, trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo czynników. W końcu to jeden z najważniejszych (o ile nie najważniejszy!) zakupów do sypialni. No dobrze, ale jak w tym gąszczu najróżniejszych modeli znaleźć ten idealnie dopasowany? Przede wszystkim musisz wybrać odpowiednią twardość. Jest to jedna z kluczowych cech materaca i ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Za twarda lub za miękka powierzchnia może powodować, lub pogłębiać bóle kręgosłupa i mięśni. W tym artykule przyjrzymy się twardości materacy, omówimy jej stopnie i podpowiemy, na co zwrócić uwagę.

Zobacz materace

Czym jest twardość materaca?

Najprościej rzecz ujmując, skala twardości odzwierciedla, jak miękki lub twardy wydaje się materac, kiedy się na nim kładziemy. Jednak trzeba pamiętać o tym, że często są to subiektywne odczucia. Dwie osoby o różnej wadze i budowie ciała mogą mieć zupełnie różne doświadczenia z tym samym materacem. Dlatego pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedniego modelu jest ustalenie, jakiej twardości potrzebujesz, bo materac, który dla kogoś innego jest miękki jak chmurka, dla Ciebie może być twardy jak skała.

Twardość materaca H1, H2, H3, H4, H5

Skala twardości materacy została wymyślona po to, żeby usystematyzować ich podział i ułatwić zakupy. Materace oznacza się symbolami od H1 do H5, choć niektórzy producenci używają też skali czterostopniowej.

skala twardosci

Twardość materaca H1 

Materace H1 są bardzo miękkie, więc jeżeli Twoja waga nie przekracza 50-55 kg lub szukasz materaca dla dziecka, to będzie dobry wybór. Miękkie powierzchnie sprawdzą się osobom, które mają małą masę ciała, bo będą zapewniać im stabilne podparcie, nie powodując nadmiernego ucisku i dyskomfortu.

Twardość materaca H2 

Materace H2 określa się jako miękkie, są idealnym wyborem dla użytkowników, których waga znajduje się w przedziale ok. 50-70 kg. Będą dobre dla osób, które śpią same lub parom o niewielkiej różnicy wagowej. 

Twardość materaca H3

Materace H3 znajdują się pośrodku skali, więc jak się można spodziewać, mają średnią twardość, dzięki czemu łączą w sobie zalety twardych i miękkich powierzchni. Są to jedne z najczęściej wybieranych modeli. Przedział wagowy to ok. 70-85 kg.

Twardość materaca H4

Materace H4 będą odpowiednie dla osób o wadze 85-100 kg i są określane jako twarde. Jeżeli preferujesz twardsze powierzchnie do spania i nie lubisz uczucia zatapiania się w materac, to taki model będzie dla Ciebie idealny.

Twardość materaca H5

Materace H5 są bardzo twarde, dlatego są przeznaczone dla osób, których waga przekracza 100 kg.

Twardość materaca a odpowiednie podparcie

Na zdrowy sen oprócz odpowiedniej twardości wpływa też to, czy materac dobrze podtrzymuje nasze ciało. Mogłoby się wydawać, że im twardszy materac, tym stabilniejsze podparcie, ale niekoniecznie tak jest. Stabilne podparcie to takie, dzięki któremu nasz kręgosłup jest zawsze odpowiednio ułożony, niezależnie od pozycji. Dlatego kupując materac, zwróć uwagę na to, czy np. nie zapadasz się w niego lub, czy nie uciska on za mocno.

Warto wziąć pod uwagę również pozycję, w której najczęściej śpisz: 

  • Przez spanie na brzuchu możesz mieć problemy z lędźwiowym i szyjnym odcinkiem kręgosłupa, do tego uciskasz też organy wewnętrzne, dlatego odradzamy tę pozycję. Jeżeli jednak trudno Ci zasnąć na boku czy plecach, to wybierz twardszy materac, żeby środkowa część ciała nie zapadała się zbyt mocno. Dobrym rozwiązaniem będzie np. model kieszeniowy z warstwą pianki wysokoelastycznej, który zapewni odpowiednie podparcie i jednocześnie zredukuje nacisk.

spanie na brzuchu 2

  • Spanie na boku obciąża ramiona i barki, dlatego osoby, które lubią tę pozycję, powinny wybrać miękkie lub średnie materace np. z lateksu albo pianki wysokoelastycznej, które dopasują się do kształtu ciała i zminimalizują ucisk, ale zapobiegną też zapadaniu się i podtrzymają kręgosłup. 

spanie na boku 1

  • Śpiąc na plecach, równomiernie rozkładamy ciężar ciała, dlatego mówi się, że jest to najzdrowsza pozycja. Osobom, które śpią w ten sposób, poleca się średnie lub twarde materace, które będą stabilnie podpierać kręgosłup na każdym odcinku. Idealnie sprawdzą się np. modele kieszeniowe lub multipocket o 7 strefach twardości, które precyzyjnie dopasują się do kształtu ciała.

spanie na plecach

Znajdź idealną twardość materaca z Matinee

Wiesz już, że wybierając twardość materaca, musisz wziąć pod uwagę masę ciała jego użytkowników i to, w jakiej pozycji śpisz. Jednak ważne są też twoje preferencje. Być może po prostu wygodniej Ci na twardym, albo lubisz czuć się miękko jak w obłokach. Nie ma materaca, który jest dobry dla wszystkich. W Matinee mamy tak szeroką gamę produktów właśnie  po to, żebyś mógł znaleźć materac, który będzie idealny dla Ciebie, o odpowiedniej twardości i wypełnieniu. 

Skontaktuj się z ekspertami od zdrowego snu Matinee: sklep@matinee.pl, +48 519 030 995.

 

Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj: 

Jak wybrać materac? Przewodnik 

Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do kasy
Brak produktów w koszyku!