Kupuj i śpij spokojnie. U nas zyskujesz aż 45 nocy bezpłatnego testowania materaca!

Jak poprawić jakość snu? 5 prostych zasad

3 lutego, 2023,

Szacuje się, że przesypiamy około ⅓ naszego życia, dlatego warto zadbać, by był to dobry i zdrowy sen. Mówi się, że dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do 9 godzin na dobę. Zdarza się, że śpimy nawet więcej, a i tak budzimy się zmęczeni. Dlaczego? Ilość godzin jest ważna, ale równie istotna jest jakość naszego snu — nie sztuką jest spać, trzeba się jeszcze wysypiać. 

5 aspektów, na które warto zwrócić uwagę, jeżeli chcemy polepszyć jakość naszego snu:

  • wygodny materac,
  • dobrej jakości pościel,
  • temperatura i powietrze w sypialni,
  • elektronika,
  • stres.
Dobry i wygodny materac

amz silver prestige 1Jaki jest Twój materac? Za miękki, a może za twardy? Odkształcony, z boleśnie uciskającymi sprężynami? Materac, na którym śpisz, ma kluczowe znaczenie dla jakości Twojego snu. Jeżeli się w niego zapadasz albo czujesz każdą sprężynę, to szanse na dobry odpoczynek są nikłe. 

Materac powinien być dobrany do Twojego wieku, wagi, stylu życia, aktywności fizycznej, stanu zdrowia i przede wszystkim do osobistych preferencji (Jak wybrać materac? Przewodnik). Warto zainwestować w wysokiej jakości materac, wykonany z dobrych materiałów.

Wybierając materac, weź pod uwagę jego twardość — w zależności od tego, na jakiej powierzchni lubisz spać — oraz wypełnienie. Jeżeli masz wątpliwości i nie wiesz, czy zdecydować się na sprężynowy, czy piankowy, to przeczytaj nasz artykuł o różnicach między nimi: tutaj

Jesteśmy ekspertami od materacy i zdrowego snu, więc jeżeli masz jakiekolwiek pytania, to skontaktuj się z nami, chętnie Ci pomożemy (zadzwoń: 519 030 995, napisz: sklep@matinee.pl). 

Zapytaj eksperta Matinee: tutaj.

Najlepsza pościel do spania

Istotna jest także pościel, która ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem. Tutaj również warto zainwestować w jakość. Pod sztuczną pościelą będziemy się pocić a nasza skóra może być podrażniona. 

Najwygodniej nam będzie w naturalnej pościeli:

amz

  • bawełnianej, 
  • lnianej, 
  • jedwabnej, 
  • wełnianej.

Naturalne materiały pozwalają skórze oddychać, dzięki czemu nie będziemy budzić się spoceni i przegrzani. Dodatkowo są one dużo bardziej przyjemne w dotyku niż sztuczne tkaniny. Alergikom szczególnie poleca się jedwab, ponieważ nie przyciąga kurzu.

Odpowiednia temperatura do spania 

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o najlepszą temperaturę do spania, bo to w znacznej mierze zależy od osobistych preferencji (ale mówi się, że optymalna temperatura to od 16° C do 19° C). Fakt jest jednak taki, że lepsze dla naszego organizmu jest spanie w nieco niższych temperaturach. 

Zbyt wysoka temperatura powoduje, że jesteśmy przegrzani, a rano budzimy się opuchnięci i z wyschniętymi ustami. Warto jednak zachować rozsądek — wyziębiony organizm też nie będzie się prawidłowo regenerował w trakcie snu. Istotna jest też odpowiednia wilgotność w sypialni. Zbyt duża sprzyja powstawaniu pleśni, natomiast suche powietrze wysusza drogi oddechowe, co znacznie obniża komfort snu.

Elektronika przed snem 

Ostatnio dużo mówi się o wpływie urządzeń elektronicznych na zaburzenia snu. Ekrany, w które się wpatrujemy często wiele godzin dziennie, wykorzystują sztuczne niebieskie światło, przez które produkcja melatoniny — hormonu snu — może być mniejsza. Jeżeli leżąc w łóżku, przeglądamy telefon bądź laptop, pobudzamy mózg do aktywności i trudniej jest nam zasnąć. Zalecane jest odłożenie wszelkiej elektroniki na około godzinę przed pójściem do łóżka, co powinno znacznie polepszyć jakość naszego snu.

Wpływ stresu na sen 

Nie tylko elektronika nie pozwala nam zasnąć wieczorem, równie często bezsenność jest skutkiem stresu. Po ciężkim dniu w pracy czy w szkole warto poświęcić trochę czasu przed snem na relaks. W spokojnym zaśnięciu pomaga czytanie lub pisanie. Sięgnięcie po książkę lub spisanie swoich myśli powinno pomóc zwalczyć stres i niepokój. Dobrym sposobem na rozładowanie napięcia jest też medytacja lub ćwiczenia relaksacyjne, które poprawiają samopoczucie — można je znaleźć np. na YouTube’ie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do kasy
Brak produktów w koszyku!