Kupuj i śpij spokojnie. U nas zyskujesz aż 45 nocy bezpłatnego testowania materaca!

Jak wybrać materac? Przewodnik

3 marca, 2023,

Nie ma przyjemniejszego uczucia niż powrót do wygodnego łóżka po długim dniu. Jednak do tego, żeby sypialnia stała się Twoją świątynią snu i komfortu potrzebujesz dobrego materaca. Stworzyliśmy ten przewodnik, żeby pomóc Ci wybrać taki, który będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Od ceny po rodzaj wypełniania, oto kilka najważniejszych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, kupując materac. 

1. Określ swój budżet 

Zanim zaczniesz poszukiwania materaca, ustal, ile możesz na niego przeznaczyć — jaki jest Twój budżet. Warto jednak pamiętać o tym, że spędzamy w łóżku średnio ⅓ naszego życia, a jakość snu ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego inwestycja w dobry materac na pewno się opłaci! 

W zależności od tego, jaki będzie Twój budżet, w Matinee znajdziesz zarówno dobrej jakości materace w przystępnych cenach, jak i produkty Premium. 

2. Wybierz rozmiar 

To może wydawać się banalne, ale klienci często pytają nas o to, jaki rozmiar powinni wybrać. Najważniejsze jest, aby materac pasował wielkością do ramy łóżka. Jeżeli Twoje łóżko ma 160×200 cm, to materac powinien mieć takie same wymiary. Za mały może się przesuwać po stelażu, a za duży po prostu się nie zmieści. Kupując łóżko z materacem dla dwóch osób najlepiej wybrać takie o wymiarach 140×200 cm lub większe, w przeciwnym razie może wam być za ciasno! 

3. Zdecyduj, jaka twardość jest dla Ciebie odpowiednia 

Twardość jest bardzo ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze materaca. Twardość w znacznej mierze zależy po prostu od naszych osobistych preferencji i potrzeb. Przekonanie, że im materac jest twardszy, tym lepiej jest błędne. Dobrze dobrany materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupowi i zapobiegać zapadaniu. Jednak za twarde podłoże będzie uciskało kończyny i powodowało drętwienie.

Skala twardosci materacy

Twardość materaca a waga użytkowników: 

  • H1 bardzo miękki — osoby o wadze do 50 kg
  • H2 miękki — osoby o wadze 50-70 kg
  • H3 średni — osoby o wadze 70-85 kg
  • H4 twardy — osoby o wadze 85-100 kg
  • H5 bardzo twardy — osoby o wadze powyżej 100 kg

Jeżeli nie możesz zdecydować się na jedną twardość, to idealnym rozwiązaniem jest materac dwustronny, o dwóch niezależnych twardościach — wystarczy go obrócić o 180°. W Matinee znajdziesz szeroki wybór materacy dwustronnych, najbardziej uniwersalne są modele H3/H4.

Zobacz materace dwustronne Matinee: tutaj 

4. W jakiej pozycji najczęściej śpisz? 

Pozycja, w której śpimy, ma duże znaczenie przy wyborze materaca. Dobry materac to taki, który właściwie podpiera kręgosłup i utrzymuje go w linii prostej niezależnie od naszej pozycji. 

Śpiąc na boku, obciążamy ramiona i barki, dlatego osobom, które lubią tę pozycję, poleca się miękkie materace np. z lateksu albo pianki termoelastycznej, które dopasowują się do kształtu ciała i minimalizują ucisk.

Optymalne jest spanie na plecach, ponieważ ciężar ciała rozkłada się równomiernie. Osoby, które najczęściej śpią właśnie w tej pozycji, powinny zadbać o odpowiednią twardość materaca, żeby kręgosłup był dobrze podparty na każdym odcinku. Idealnym rozwiązaniem są modele ze strefami twardości, które precyzyjnie dopasowują się do kształtu ciała.

W Matinee znajdziesz materace z aż 7 strefami twardości, które odpowiadają anatomicznej budowie człowieka. W miejscach, w których ciało mocniej naciska na powierzchnię, np. w ramionach i biodrach, materac jest twardszy, żeby zapobiec zapadaniu. 

Przez spanie na brzuchu z kolei możemy mieć problemy z lędźwiowym i szyjnym odcinkiem kręgosłupa. Taka pozycja powoduje też ucisk na organy wewnętrzne. Jeżeli jednak trudno Ci zasnąć na boku czy plecach, to wybierz twardszy materac, np. kieszeniowy, z warstwą pianki wysokoelastycznej, który zapewni odpowiednie podparcie i jednocześnie zredukuje nacisk. 

 

Pozycje do spania a twardosc materaca

 

5. Wybierz rodzaj wypełnienia

Ostatnim ważnym aspektem, który trzeba rozważyć przed zakupem materaca, jest jego rodzaj. Często w tym miejscu pada pytanie: materac kieszeniowy czy piankowy? Tej kwestii poświęciliśmy osobny wpis. 

Przeczytaj artykuł o materacach kieszeniowych i piankowych: tutaj.

W Matinee znajdziesz zarówno wysokiej jakości materace kieszeniowe, piankowe, jak i hybrydowe, łączące oba te wypełnienia. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz. Jeżeli zależy Ci na miękkiej i otulającej powierzchni, to wybierz materac z pianką wysoko- lub termoelastyczną. A jeśli wolisz sprężyny i szukasz solidnego podparcia, to zdecydowanie lepsze będą dla Ciebie materace kieszeniowe.

Przydatne artykuły:

Materac kieszeniowy — czy warto? 

Pianka termoelastyczna, wysokoelastyczna, czy lateks — co wybrać? 

Jaki materac wybrać? Podsumowanie 

Dobrze dobrany materac to klucz do zdrowego i komfortowego snu. Dlatego tak ważne jest, by spełniał wszystkie nasze potrzeby. Istotnym czynnikami są budżet, rozmiar, twardość, wypełnienie, a nawet pozycji, w której śpimy. Niezależnie od tego, czego szukasz, na pewno znajdziesz to w Matinee. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do kasy
Brak produktów w koszyku!