Kupuj i śpij spokojnie. U nas zyskujesz aż 45 nocy bezpłatnego testowania materaca!

Twardy orzech do zgryzienia, czyli o twardości materaca

28 sierpnia, 2023,

Twardy nie zawsze znaczy zdrowy. Statystyki wskazują, że Polacy uważają, że twardy materac jest najlepszy dla ich kręgosłupa. Czy zawsze tak jest? Niekoniecznie. Podczas wyboru materaca nie ma miejsca na schematy. Tu powinniśmy kierować się przede wszystkim faktami. Jakimi? Tymi, które dotyczą naszego ciała, nawyków oraz stanu zdrowia .

Bonellowe, kieszeniowe, piankowe, wysoko elastyczne, kokosowe, lateksowe – to tylko niektóre z dostępnych wariantów materaca. Każdy z nich ma indywidualne właściwości, które wpływają na jakość odpoczynku. A co z twardością? Miękkie, średnio twarde, twarde, które są najlepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ale istnieją pewne przesłanki, które przemawiają za to, że dla jednych użytkowników twardy materac będzie wygodniejszy, a u innych znacznie lepiej sprawdzi się miękki.

Do karty.png 1

Sprawy wielkiej wagi

Twarde materace są polecane przede wszystkim osobom z większą masą ciała, która wymaga stabilnego podparcia. Materace twarde, czyli oznaczane jako H4 polecane są osobom w przedziale wagowym 85-100 kg., a materace bardzo twarde o stopniu H5 dobrze sprawdzą się u użytkowników o masie ciała przekraczającej 100 kilogramów. Osoby lżejsze powinny spać na materacach oznaczanych jako H3 i H2.

Wysoki komfort odpoczynku

Oprócz wagi istotny jest też wzrost. Dlaczego? Otóż wynika to z faktu, iż nacisk wywierany na powierzchnię materaca jest inny w przypadku osób niskich i innych w przypadku osób wysokich. Tłumacząc bardziej obrazowo, jeśli mamy dwóch użytkowników o tej samej wadze, to osoba niższa potrzebuje twardszego materaca, bowiem w jej przypadku siła punktowego nacisku jest w tym wypadku wyższa.

W zdrowym ciele…

Twardy materac w powszechnym przekonaniu uważany jest za remedium na wszelkie dolegliwości. Nie jest to do końca prawdą. Wybór materaca dla osób z dolegliwościami bólowymi warto skonsultować z fizjoterapeutą. Materace twarde zapewniają właściwą stabilizację ciała, odciążając mięśnie i stawy. Jednak będą odradzane na przykład osobom cierpiącym na choroby układu krążenia .Materac twardy ułatwia spanie na plecach, co jest najkorzystniejsze dla zdrowia. Pozycja na wznak przynosi ulgę skurczonym narządom wewnętrznym i pozwala swobodnie oddychać.

Lubię to!

Wybór twardości materaca powinien też być dostosowany do indywidualnych preferencji, bowiem od każdej reguły istnieją wyjątki. Jeśli lubimy spać na sztywnych powierzchniach, nasz kręgosłup najlepiej wypoczywa na materacach twardszych to wówczas możemy zdecydować się na zakup materaca o wyższym stopniu twardości niż wskazuje na to schemat. Jeśli, jednak nie wiemy na jaki materac się zdecydować, warto kierować się przesłankami opracowanymi przez specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do kasy
Brak produktów w koszyku!