Sypialnia alergika — o czym warto pamiętać?
Łzawienie i swędzenie oczu, kichanie i katar, a także senność i uczucie zmęczenia — to tylko niektóre objawy alergii, które potrafią skutecznie utrudniać zasypianie i sam sen. Osoby, które zmagają się alergią, muszą uważać, by ograniczać kontakt z różnymi alergenami do minimum. W sypialni spędza się znaczną część doby, dlatego warto szczególnie zadbać o tę przestrzeń.
Urządzanie sypialni alergika — czego unikać?
Jednym z najczęstszych alergenów są roztocza i kurz. Urządzając sypialnię, warto pamiętać o tym, żeby zwracać uwagę na miejsca, w których mogą się one gromadzić i mnożyć, takie jak:
- dywany, wykładziny,
- zasłony, firany, rolety,
- pościele,
- materace.
Wszelkiego rodzaju dywany i wykładziny, zwłaszcza te z długim włosiem, zbierają kurz — nawet jeśli są regularnie czyszczone. Dlatego alergicy raczej powinni ich unikać. Podobnie w przypadku firanek i zasłon — warto wybierać takie, które można wyprać, bo w nich również gromadzą się kurz i roztocza.
Trzeba też pamiętać o częstym praniu pościeli, która ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem i akumuluje różnego rodzaju alergeny.
Materac dla alergika
Siedliskiem alergenów są też niestety materace, na których śpimy. Ciepło i pot wydzielane przez nasze ciało sprawiają, że materac jest idealnym środowiskiem dla różnych mikroorganizmów i grzybów. Dlatego dla alergików tak ważny jest odpowiedni materac
Alergikom poleca się materace piankowe, które dzięki stałej cyrkulacji powietrza zapobiegają gromadzeniu się roztoczy i grzybów. Szczególną uwagę warto poświęcić materacom lateksowym, które dzięki swojej zbitej strukturze nie chłoną kurzu.
Lateks używany jest też za najbardziej amortyzujący i niezwykle wygodny materiał. Jego elastyczność nadaje konstrukcji materaca właściwości ortopedyczne.
W Matinee mamy szeroką gamę materacy hipoalergicznych, piankowych i lateksowych o różnej twardości, dzięki czemu znajdziesz taki, który będzie odpowiadał Twoim preferencjom, wadze i wzrostowi.
Oczyszczacz powietrza w sypialni
Bardzo ważnym elementem w sypialni jest również oczyszczacz powietrza, dzięki któremu powietrze w sypialni będzie wolne od wszelkiego rodzaju alergenów — kurzu, roztoczy, pyłków, grzybów, pleśni. Zaleca się te z filtrem HEPA, które wyłapują 99,9% zanieczyszczeń.
Oprócz czystości istotna jest także wilgotność powietrza. Suche powietrze podrażnia oczy, nos i gardło, co zaostrza objawy alergii. Z drugiej strony, zbyt duża wilgotność może sprzyja rozwojowi pleśni, która jest silnym alergenem. Prawidłowy poziom wilgotności zależy od temperatury, ale zasadniczo powinna wynosić od 40% do 60% (dla 19-20°C jest to 55-60%).