Kupuj i śpij spokojnie. U nas zyskujesz aż 45 nocy bezpłatnego testowania materaca!

Sypialnia alergika — o czym warto pamiętać?

8 lutego, 2023,

Sypialnia alergika — o czym warto pamiętać?

 

Łzawienie i swędzenie oczu, kichanie i katar, a także senność i uczucie zmęczenia — to tylko niektóre objawy alergii, które potrafią skutecznie utrudniać zasypianie i sam sen. Osoby, które zmagają się alergią, muszą uważać, by ograniczać kontakt z różnymi alergenami do minimum. W sypialni spędza się znaczną część doby, dlatego warto szczególnie zadbać o tę przestrzeń. 

 

Urządzanie sypialni alergika — czego unikać? 

Jednym z najczęstszych alergenów są roztocza i kurz. Urządzając sypialnię, warto pamiętać o tym, żeby zwracać uwagę na miejsca, w których mogą się one gromadzić i mnożyć, takie jak: 

  • dywany, wykładziny, 
  • zasłony, firany, rolety, 
  • pościele,
  • materace. 

 

Wszelkiego rodzaju dywany i wykładziny, zwłaszcza te z długim włosiem, zbierają kurz — nawet jeśli są regularnie czyszczone. Dlatego alergicy raczej powinni ich unikać. Podobnie w przypadku firanek i zasłon — warto wybierać takie, które można wyprać, bo w nich również gromadzą się kurz i roztocza.

 

Trzeba też pamiętać o częstym praniu pościeli, która ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem i akumuluje różnego rodzaju alergeny. 

 

Materac dla alergika 

 

Siedliskiem alergenów są też niestety materace, na których śpimy. Ciepło i pot wydzielane przez nasze ciało sprawiają, że materac jest idealnym środowiskiem dla różnych mikroorganizmów i grzybów. Dlatego dla alergików tak ważny jest odpowiedni materac 

 

Alergikom poleca się materace piankowe, które dzięki stałej cyrkulacji powietrza zapobiegają gromadzeniu się roztoczy i grzybów. Szczególną uwagę warto poświęcić materacom lateksowym, które dzięki swojej zbitej strukturze nie chłoną kurzu. 

 

Lateks używany jest też za najbardziej amortyzujący i niezwykle wygodny materiał. Jego elastyczność nadaje konstrukcji materaca właściwości ortopedyczne.

 

W Matinee mamy szeroką gamę materacy hipoalergicznych, piankowych i lateksowych o różnej twardości, dzięki czemu znajdziesz taki, który będzie odpowiadał Twoim preferencjom, wadze i wzrostowi. 

 

Oczyszczacz powietrza w sypialni 

 

Bardzo ważnym elementem w sypialni jest również oczyszczacz powietrza, dzięki któremu powietrze w sypialni będzie wolne od wszelkiego rodzaju alergenów — kurzu, roztoczy, pyłków, grzybów, pleśni. Zaleca się te z filtrem HEPA, które wyłapują 99,9% zanieczyszczeń. 

 

Oprócz czystości istotna jest także wilgotność powietrza. Suche powietrze podrażnia oczy, nos i gardło, co zaostrza objawy alergii. Z drugiej strony, zbyt duża wilgotność może sprzyja rozwojowi pleśni, która jest silnym alergenem. Prawidłowy poziom wilgotności zależy od temperatury, ale zasadniczo powinna wynosić od 40% do 60% (dla 19-20°C jest to 55-60%). 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do kasy
Brak produktów w koszyku!