Rabaty do 70% i aż 45 nocy testowania materaca!

Materac do spania na podłodze — tak czy nie?

10 marca, 2023,

Spanie na podłodze, na samym materacu, zyskuje ostatnio na popularności. Choć są też głosy, że powinno się spać na gołym podłożu. Rezygnacja z łóżka jest związana z modnym obecnie minimalistycznym stylem urządzania wnętrz i wpływami kultury Wschodu, gdzie wielu ludzi tradycyjnie śpi na twardych i płaskich powierzchniach. Wybór samego materaca często może też ratować nasz budżet, gdy urządzamy mieszkanie i nie możemy sobie pozwolić na zakup stelaża czy ramy. Jednak czy rzeczywiście jest to zdrowa praktyka? I jaki materac wybrać do spania na podłodze?

Spanie bez lozka

Czy spanie na podłodze jest zdrowe?  

Zwolennicy takiego stylu spania twierdzą, że im twardziej, tym lepiej — i zdrowiej. Warto jednak pamiętać, że zbyt twarda powierzchnia może wyrządzić więcej złego niż dobrego, ponieważ wywiera za duży nacisk, przez co mięśnie nie mogą się rozluźnić i drętwieją. Jakie są więc zalety spania na podłodze? 

  • Może poprawić postawę ciała 
  • Redukuje przegrzewanie się w nocy, ponieważ podłoga jest chłodna
  • Może przyczynić się do redukcji bólów pleców i mięśni 

Przewietrzona, dotleniona i chłodna sypialnia pozytywnie wpływa na jakość naszego snu. O czym pisaliśmy też w artykule o jakości snu — Jak poprawić jakość snu?. Spanie na samym materacu, blisko chłodnej podłogi może pomóc z problemem przegrzewania się w nocy.

Jednak ten medal ma dwie strony. Na podłodze gromadzą się spore ilości kurzu i brudu, więc im niżej śpimy, tym więcej wdychamy różnego rodzaju roztoczy i drobnoustrojów. Jest to niebezpieczne zwłaszcza dla alergików i astmatyków. Oprócz tego, dzięki temu, że materac jest umieszczony na stelażu i nie styka się z podłożem, powietrze może swobodnie przepływać. Jeżeli materac leży bezpośrednio na podłodze, to cyrkulacja powietrza jest ograniczona. W trakcie snu nasze ciała wydzielają ciepło i pocą się, a jeżeli wilgoć, która się gromadzi, nie będzie mieć ujścia, to może pojawić się pleśń — która również jest bardzo silnym alergenem. 

Spanie na podłodze a zdrowy kręgosłup

Przyczyny bólu pleców są liczne i różnorodne, często mają związek ze źle dobranym materacem. Rzeczywiście twardsza powierzchnia może przyczynić się do redukcji bólów pleców, bo pozwala na równomierne rozłożenie nacisku. Spanie na twardym pomaga utrzymać wyprostowany kręgosłup, ponieważ zapobiega zapadaniu się. Dzięki temu ryzyko wad postawy jest mniejsze.

Jednak materac przede wszystkim powinien być dostosowany do wagi użytkownika. Jeżeli w nocy się zapadasz i odczuwasz przez to dyskomfort, to sugerujemy wymianę materaca na twardszy. Natomiast nie może on też być zbyt twardy, bo będzie za bardzo uciskał i powodował ból.

Dobrym rozwiązaniem jest też wybór materaca, który dostosowuje się do sylwetki, dzięki czemu naturalne krzywizny kręgosłupa są zachowane. Warto zwrócić uwagę na modele kieszeniowe o 7 strefach twardości, precyzyjnie dopasowujących się do kształtu ciała. 

Dowiedz się więcej o materacach kieszeniowych Matinee: tutaj.

Materac do spania na podlodze

Jaki materac do spania na podłodze wybrać?

O czym trzeba pamiętać, wybierając materac do spania na podłodze? 

  • O odpowiedniej twardości 
  • Dobrej wentylacji 
  • Wysokości 

Materac, który będzie miał bezpośredni kontakt z podłożem, musi mieć odpowiedni system wentylacji, inaczej bardzo szybko rozwinie się w nim pleśń. Dobrym wyborem będą modele kieszeniowe, zwłaszcza te z dodatkową warstwą lateksu. Porowata struktura lateksu zapewnia odpowiednią wentylację i przewiewność. Materace piankowe bez stelaża mogą okazać się za miękkie, przez co będziemy się zapadać, i mogą też gromadzić ciepło i pot — co w tym przypadku zdecydowanie nie jest pożądane. 

Materac do spania na podłodze musi też mieć odpowiednią wysokość. Mówi się o 20-30 cm. Co do twardości, to najlepiej wybrać materac średniotwardy lub twardy, który będzie mógł stabilnie podtrzymać ciało bez pomocy łóżka.

Rezygnacja z łóżka — czy warto?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy spanie na podłodze bez łóżka jest dobre, czy nie. Są głosy za i przeciw. Jeżeli jednak zdecydujesz się takie rozwiązanie, to warto pamiętać o kilku rzeczach, żeby mieć pewność, że nie narażasz swojego zdrowia: 

  • Często odwracaj i wietrz materac, 
  • Regularnie odkurzaj podłogę (pod materacem też), 
  • Nie kładź materaca bezpośrednio na podłodze, tylko np. na dywanie. 

Może okazać się, że dołączysz do grona zadowolonych osób, którym spanie na podłodze pomogło!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do kasy
Brak produktów w koszyku!