Planujesz zakup nowego materaca, ale nie wiesz, jaki wybrać? Wiemy, że może to być spore wyzwanie, bo na rynku jest naprawdę spory wybór. Prawdą jest też, że wybór materaca w znacznej mierze zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji — wieku, budowy ciała i ogólnie rzecz biorąc, stylu życia. Chcemy jednak odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących materacy. Mianowicie, jaka jest różnica pomiędzy materacami piankowymi i kieszeniowymi?
Materac bonellowy i kieszeniowy — czym się różnią?
Materace sprężynowe często kojarzą nam się ze starymi, niewygodnymi łóżkami i sprężynami wbijającymi się boleśnie w ciało. Nierzadko jest to słuszne skojarzenie, bo stare modele typu bonell charakteryzowały się prostą budową i były uciążliwe zwłaszcza dla par, ponieważ każdy ruch partnera był odczuwalny po drugiej stronie.
Czym charakteryzuje się materac kieszeniowy?
Zalety materacy kieszeniowych:
- elastyczność punktowa,
- cicha praca,
- lepsze dopasowanie do kręgosłupa,
- strefy twardości i materace dwustronne,
- wysoki komfort odpoczynku.
Nowe modele materacy sprężynowych są zbudowane z mnóstwa walcowatych sprężynek zamkniętych w indywidualnych kieszonkach — stąd nazwa, materace kieszeniowe. Takie rozwiązanie sprawia, że pracują niezależnie od siebie, dzięki czemu nie odczuwamy ruchów drugiej osoby.
Materace kieszeniowe charakteryzują się elastycznością punktową, dzięki czemu idealnie dopasowują się do powierzchni ciała. To rozwiązanie pozwoliło też zniwelować skrzypienie — sprężyny w kieszonkach pracują bardzo cicho.
Materace multipocket
Im więcej sprężyn, tym lepsze dopasowanie do krzywizn kręgosłupa. Nasze modele materaców multipocket zawierają aż 508 sprężyn na m², które tworzą matę podzieloną na siedem różnych stref twardości. Dzięki temu twardsze części materaca zapobiegają nadmiernemu zapadaniu się cięższych odcinków ciała, a tym samym zaburzaniu prawidłowego ułożenia kręgosłupa w trakcie snu.
Nowoczesne materace kieszeniowe mają też warstwę wykonaną z pianki termoelastycznej, lateksowej lub wysokoelastycznej, która ma za zadanie zapewnić jak największy komfort wypoczynku. W ofercie Matinee znajdują się także materace kieszeniowe dwustronne, o dwóch różnych twardościach, w których pianka znajduje się po obu stronach warstwy sprężynowej, dzięki czemu można go swobodnie obracać.
Sprawdź materace multipocket Matinee: materace Multipocket
Czym charakteryzuje się materac piankowy?
Zalety materacy piankowych:
- dopasowanie do kształtu ciała,
- elastyczność punktowa,
- wysoki komfort snu,
- odporność na odkształcenia i kruszenie się
- nie gromadzą się w nich kurz i roztocza.
Materace piankowe mogą być wykonane z pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej, lateksowej, termoelastycznej, sojowej lub z kilku rodzajów. Każda z nich ma też różne gęstości, a co za tym idzie, różne twardości. Zdrowy i komfortowy sen zależy w znacznej mierze od tego, czy twardość będzie odpowiednio dobrana do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.
Materace z pianki poliuretanowej zachęcają przede wszystkim ceną, chociaż nie tylko. Mają one dobrą cyrkulację powietrza i izolują ciepło, więc sprawdzą się osobom, które często marzną w nocy. Odmianą pianki poliuretanowej jest pianka wysokoelastyczna HR, która dzięki swojej budowie opartej na milionach pęcherzyków powietrza charakteryzuje się bardzo dużą sprężystością. Precyzyjnie dopasowuje się do kształtu ciała i naturalnych krzywizn kręgosłupa. Materace z pianki HR (ang. High Resiliense) idealnie sprawdzą się w przypadku par, bo dzięki elastyczności punktowej niwelują odczuwanie ruchów drugiej osoby w trakcie snu.
Sprawdź materace piankowe Matinee: materace piankowe
Pianka termoelastyczna (pianka Visco, memory) z kolei reaguje na ciepło i nacisk naszego ciała dzięki czemu dopasowuje się do jego kształtu i przyjemnie otula. Materace z pianki Visco redukują nie powodują nadmiernego ucisku i wspierają regenerację mięśni. Wpływają też na poprawę krążenia, bo pomagają utrzymać stałą temperaturę ciała w nocy. Natomiast materace lateksowe poleca się zwłaszcza alergikom, bo porowata struktura lateksu zapewnia odpowiednią wentylację i przewiewność materacowi, dzięki czemu nie gromadzą się w nim kurz i roztocza. Jego właściwości sprawiają, że niezależnie od pozycji dobrze podpiera ciało.
Charakterystyce pianek poświęciliśmy też osobny artykuł: Pianka termoelastyczna, wysokoelastyczna, czy lateks — co wybrać?
Różnice pomiędzy materacami kieszeniowymi i piankowymi
Materace piankowe nie posiadają warstwy sprężynowej, natomiast mimo że, w materacach kieszeniowych też używa się pianek, to nie odgrywają one głównej roli. Podstawową i zasadniczą różnicą jest więc budowa wkładu. Jednak w obu rodzajach znajdziemy różne twardości materacy, a komfort snu w obu przypadkach również jest wysoki. Podobnie w kwestii ciężaru, zbita pianka może być równie ciężka, co sprężyny.
Materac kieszeniowy czy sprężynowy — który wybrać?
Zatem który materac wybrać? Często dostajemy takie pytania od naszych klientów. Nie ma w tym nic dziwnego, zakup materaca to poważna decyzja, dokonywana z myślą o wielu latach użytkowania. Warto jednak pamiętać o tym, że spędzamy w łóżku średnio ⅓ naszego życia, a jakość snu ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego taka inwestycja w dobry materac na pewno się opłaci!
Omówiliśmy oba rodzaje materacy, przedstawiliśmy ich budowę i charakterystykę, ale podczas dokonywania wyboru należy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak: wiek, wagę, styl życia i stan zdrowia. Istotne są też osobiste preferencje dotyczące twardości. To, że im twardsza powierzchnia, tym lepiej, jest mitem. Dobrze dobrany materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupowi i zapobiegać zapadaniu. Jednak za twarde podłoże będzie uciskało kończyny i powodowało drętwienie.
Zmiana materaca z pozoru wydaje się niewielka, ale może znacznie polepszyć komfort naszego snu, co z kolei wpłynie na ogólne samopoczucie i zadowolenie z życia. Jeżeli nadal macie Państwo pytania, zachęcamy do kontaktu z naszym specjalistą, którym na pewno pomoże dobrać odpowiedni materac.