Świętujemy Dzień Dziecka! Z kodem KIDS DODATKOWY rabat na łóżka młodzieżowe i tapczany!

Jak dbać o materac? 7 sposobów na przedłużenie żywotności materaca

2 czerwca, 2023,

Kupując materac, co przeważnie jest sporą inwestycją, chcemy, żeby służył nam przez lata. Jednak, żeby materac zachował wszystkie swoje walory, trzeba właściwie go pielęgnować i chronić. Jak to robić? Oto kilka prosty zasad :

Po pierwsze, prawidłowe podparcie

Jeżeli chcesz, żeby Twój materac długo zapewniał Ci komfortowy sen, to pamiętaj o prawidłowym podparciu — to gwarancja, że zachowa swoją elastyczność i sprężystość. Układanie materaca bezpośrednio na podłodze nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo uniemożliwia prawidłową wentylację, a co za tym idzie, sprzyja gromadzeniu się wilgoci, pleśni i kurzu. Twarde podłoże sprzyja też szybszemu zużywaniu się sprężyn i pianek. Dlatego tak ważny jest dobry stelaż z elastycznymi listwami, który zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i stabilne wsparcie.

Przeczytaj też: Materac do spania na podłodze — tak czy nie?

Po drugie, pamiętaj o odwracaniu materaca

Twój materac na pewno Ci się odwdzięczy, jeżeli będzie regularnie obracany. Nie ma znaczenia, jakie masz wypełnienie czy rozmiar. Obracanie pozwala uniknąć deformacji materaca, powodowanych stałym naciskiem. Pomaga też w utrzymaniu odpowiedniej wentylacji i zapobiega rozwijaniu się pleśni. Zaleca się odwracanie materaca o 180° co około 3-4 miesiące.

Po trzecie, od początku używaj ochraniacza

Kupując materac, zaopatrz się też w ochraniacz. Wypadki się zdarzają, zwłaszcza jeżeli masz dzieci, które będą wchodzić do łóżka z jedzeniem i napojami. Dodatkowa warstwa ochroni Twój materac i sprawi, że mniejsza ilość kurzu i brudu będzie się w nim osadzać. Natomiast dla właścicieli zwierząt ochraniacz to swoisty must have, bo nasi futrzaści przyjaciele mogą zwyczajnie zadrapać i zniszczyć pokrowiec.

Po czwarte, regularnie pierz pokrowiec

Na powierzchni pokrowca zbierają się bakterie i brud, dlatego warto go co jakiś czas wyprać. Producenci zazwyczaj informują o tym, jak należy go czyścić i w jakiej temperaturze. Dlatego też przy kupnie dobrze jest zwrócić uwagę, czy pokrowiec ma wygodny zamek 360°, żeby można było łatwo go zdjąć. Dbanie o higienę pokrowca pozwala też utrzymać wkład materaca w czystości.

Po piąte, nie zapominaj o odkurzaniu

Odkurzanie jest równie istotne co pranie pokrowca. Kurz, resztki jedzenia, włosy i wiele innych rzeczy codziennie gromadzą się na powierzchni materaca, dlatego warto co jakiś go odkurzyć, np. raz na miesiąc. Dzięki temu dłużej zachowa świeżość, co wpłynie na nasz komfort.

Po szóste, wietrz materac

Cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna, bo dzięki niej materac nie wilgotnieje i nie pleśnieje. Często zdarza nam się jednak zapominać. Najlepiej zdjąć całą pościel, otworzyć okno i w miarę możliwości przez kilka godzin wietrzyć. Można też unieść materac, żeby efekt był lepszy. Czystość i higiena jest bardzo ważna, bo roztocza i bakterie, które zbierają się w materacu, mogą powodować u nas reakcje alergiczne.

Po siódme, nie skacz po materacu!

Rodzice zawsze upominali nas, że nie wolno skakać po łóżku i mieli rację. Materace nie lubią gwałtownych nacisków i naprężeń. Pianki i sprężyny mogą ulec deformacji, jeżeli często będziemy urządzać takie zabawy. Podobnie podczas przenoszenia materaca nie należy go ściskać i zginać.

Pamiętajcie, że dbanie o materac wydłuży jego żywotność i pozwoli Wam dłużej cieszyć się komfortowym snem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do kasy
Brak produktów w koszyku!