Kto z Was o niej nie marzył, choć raz? Jest zbawienna gdy za nami nieprzespana noc, stresujące dni przyczyniając się do szybszego wyczerpania energetycznego oraz gdy następują nagłe zmiany ciśnieniowe.

Dorosły człowiek w ciągu 24 godzin dwukrotnie doświadcza spadku energetycznego. Jeden z nich ma miejsce w nocy, dlatego jest to naturalny czas na sen. Drugi następuje między godziną 13 a 15.


zalety-drzemki.jpg

Jaka drzemka jest skuteczna?

Skuteczna drzemka to taka, która trwa od 10 do 30 minut. Po tym czasie z fazy REM (Rapid-Eye Movement - faza w której mamy marzenia senne) wchodzimy w fazę głębokiego snu.
Dłuższa drzemka może spowodować, że efekt będzie odwrotny od oczekiwanego – obudzimy się rozespani i zmęczeni. Może również zaburzyć nasz nocny rytm snu. Objawami są problemy z zasypianiem lub częstym budzenie się w trakcie snu.

Jeśli chodzisz spać między godziną 22 a 24 nie zaleca się, by drzemka była później niż do godziny 18:00.

Jakie są zalety krótkiej drzemki?

Szybka regeneracja.
W trakcie krótkiego snu wydzielane są hormony adrenaliny oraz noradrenaliny. Odpowiadają one za przebudzenie oraz wpływają na lepsze ukrwienie mózgu, dostarczając dużej dawki energii.

Zwiększa kreatywność, ułatwia rozwiązywanie problemów i łagodzi stres.
Gdy my śpimy, nasz mózg ciężko pracuje ;) Przetwarza wszystkie informacje, a następnie podsuwa nam najlepsze rozwiązania. Dlatego gdy się budzimy jesteśmy pełni pomysłów. Wiemy jak rozwiązać problem, który wprowadzał nas w stan paniki. Choć mózg pracował, to po obudzeniu my czujemy się wypoczęci co sprawia, że szybciej podejmujemy decyzje oraz poprawia się nasza koncentracja.

Wspomaga proces uczenia się.
Amerykańscy uczeni wykazali, że drzemka ma pozytywny wpływ na proces uczenia się. Mówi się, że podczas drzemki nasz umysł utrwala nabytą wiedzę, jednocześnie przygotowując mózg na nowe wyzwania. Znacie to z autopsji?
Podobno, zwolennikiem tej teorii był również Leonard da Vinci, czy Einstein.

po_drzemce.jpg
Choć drzemki są bardzo korzystne dla naszego organizmu, to nie powi
niśmy mieć na nie ochoty codziennie. Stałe zmęczenie może sygnalizować różne choroby lub być efektem niewyspiania się w nocy.

Jeśli wtrakcie snu często się budzisz lub wstajesz niewyspana / y to problem może stanowić Twój materac. Wymień go na nowy, wygodny model i ciesz się dniam pełnymi energii.