Pamiętaj o przytulaniu nie tylko od święta. Ta prosta czynność niesie za sobą wiele dobrego. Niemowlę od pierwszych chwil życia jest czule przytulane. Obecność drugiej osoby i bicie jej serca uspokaja maluszka. Wraca do niego poczucie bezpieczeństwa, które towarzyszyło mu w łonie matki. Drobiazg jakim jest przytulenie ma ogromy wpływ na świadomość  małego człowieka. Czy to się z zmienia z upływem lat?
przytulanie_na_dobranoc_2.jpg 

 

Z przytulania się nie wyrasta.

Zdecydowanie nie! Warto o tym pamiętać. Przytulanie ma ogromy wpływ również na odczucia dorosłej osoby. Po przeczytaniu tego wpisu, nigdy już nie zapomnisz się przytulić, szczególnie na dobranoc! Przytulanie odbija się w organizmie w bardzo widoczny sposób. Obniżając ciśnienie krwi czy rytm serca. Następuje to w efekcie różnych stanów panujących w głowie i ciele.

 
1.Przytulanie uspokaja. Podczas serdecznego uścisku wydziela się hormon – oksytocyna. Odpowiada on za niwelowanie uczucia lęku, czy napięcia. W efekcie uspokajasz się. Podobno ten sam hormon odpowiada, za łączenie ludzi w party ;) Dzięki niemu odczuwalna jest bliskość i przywiązanie do drugiej osoby. Gdy zaznasz już wewnętrznego spokoju i harmonii, Twój oddech stanie się regularny, puls stabilny, a serce będzie wybijać idealny rytm. 

 2.W życiu nawet największego optymisty zdarzają się dni, że jego entuzjazm jest stłumiony. Nic tak nie poprawi mu nastroju, jak porządna dawka przytulania się! Uwierz, że w tej kwestii chowa się czekolad, lody, szarlotki czy inne słodkości.  

 3.Zwalcza ból – każdy! Nie ma lepszego lekarstwa na rozczarowanie, tęsknotę, zawstydzenie czy ból głowy. Wtul się w bliską Ci osobę i poczujesz się lepiej. Zadba o to wytwarzana serotonina, która odpowiada za dostarczanie przyjemności. A przytulanie jest bardzo przyjemne…

 4.Redukuje stres – niektórzy radzą sobie ze stresem lepiej, inni gorzej. Mocne wtulenie się w drugą osobę pomoże go zwalczyć. Uspokoi Cię, dzięki czemu myślenie stanie się jaśniejsze, a rozwiązanie problemów przyjdzie dużo szybciej.

 5.Najważniejsze, przytulanie zwalcza bezsenność! Pod wpływem obecności drugiej osoby organizm uspokaja się, jest odstresowany. Myśli zmieniają kierunek szukając pozytywnych aspektów. Spokój który zagości w Twojej głowie i ciele pozwoli odpłynąć Ci w senne marzenie. A rano obudzisz się wypoczęty i pełny energii.

 Wiedząc jakie pozytywne skutki przynosi przytulanie, nie zapomnij co wieczór się do kogoś (lub czegoś np. misia) solidnie wtulić. Drugą kwestią jest obdarowanie innych serdecznymi, pełnymi miłości uściskami. Dawka przytulańca przyda się dorosłym, jak i dzieciom w każdym wieku!

Przytulona rodzina to szczęśliwa rodzina! :)